Bu haber kez okundu.

İş Dünyası MinervaYazılım’la dijital dönüşümü başarıyla gerçekleştiriyor

Uzmanların, teknolojik gelişmelerin ışığında müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde tüm iş süreçlerini değiştirmesi olarak genellediği dijital dönüşüm konusunda hizmet veren Minerva Yazılım bu alanda hatrı sayılır işlere imzasını atıyor. Şirketlerin sadece güncel ihtiyaçlarına çözüm getiren ürünlerden ziyade onların uzun yıllar kullanabilecekleri sistem yazılımları geliştiren şirket uluslararası alanda da başarılı işler ortaya çıkartıyor.

Türkiye’nin yazılım sektöründeki hedefini Minerva Yazılım gerçekleştiriyor.

Minerva Yazılım, Türkiye’nin yazılım ürünleri ihraç edebilen bir ülke olabilme hedefini gerçekleştiren kurumlar arasında yer alıyor. 2016 yılında Amerika California’da ilk yurt dışı ofisini açan şirket, bütünleşik fonksiyonaliteye sahip ürünlerle bu pazarda varlığını etkin bir şekilde göstermeye başladı.

1980 yılında bilgisayar ve donanımları satışıyla sektöre adım atan ve 1987’den itibaren İş yazılımları üretmeye başlayan Minerva Yazılım, sektörle ilgili uluslararası gelişmeler ışığında geliştirdiği yeni yazılım çözümleriyle başarısını global ölçeğe taşımaya başardı.

Zeki Bey, dijital dönüşüm son yıllarda Türk iş dünyasının popüler kavramlarından. Şuan Türkiye bu alanda nasıl bir seviyede?

Dijital dönüşüm kabaca ifade etmek gerekirse, şirketlerin digital çağa ayak uydurmak için, pazarlama, organizasyon, üretim, satış gibi tüm iş yönetim süreçlerini yeni dünya araçları yani teknoloji gelişmeleri ışığında yenilemesidir. Türkiye’ deki iş dünyası bu konuda planlama döneminde. Ne yazık ki kat edilmesi gereken uzun bir yolun olduğu bu süreçte ülkemiz gerektiği seviye de ilerleyemiyor. Çünkü, ülkemizde, yatırım maliyetlerinin yüksekliği ve yatırımın geri dönüş belirsizliği gibi yanlış düşünceler var. Yani düşünce iklimimiz tam olarak hazır değil.

Dijital dönüşüm şirketler için lüks değil bir meburiyet’’

Şuanda şirketlerin çoğunun kullandığı sistemler dünyanın gerisinde, müşteri istek ve beklentilerini tam manasıyla karşılamaktan çok uzak. Küçük küçük yamalarla veya düzeltmelerle verimliliği yakalamak mümkün değil. Eskiden iş üretim ve pazarlama sürecinde birkaç temel unsur vardı şuanda ise bunların sayısı çok daha fazla arttı. Bu nedenle de şirketlerin, değişen Pazar şartlarına, müşteri beklentilerine, rekabet koşullarına göre sistemsel ihtiyaçlarını karşılamaları ve dönüşümlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Buna bir maliyet olarak değil, rekabetlerini arttıracak, karlılıklarını yükseltecek bir yatırım olarak bakmaları çok önemli.

Teşvikler sektörün gelişimde ki katkısı ne seviyede?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da devletin politikası ve vereceği teşvikler son derece önemli. Sektörümüzün bir kaynak problemi var. Kaynak için verilen teşviklerde var fakat bu teşvikler yatırım yapıldıktan 6 ay sonra yatırımcıya veriliyor. Düşünün 1 milyon dolarlık bir yatırımın 800 bin dolar olan teşvik bütçesini yatırım gerçekleştirdikten 6 ay sonra alıyorsunuz. Hal böyle olunca gerçekleşen yatırımlar da yüksek olmuyor. Bu konuda sistemin daha işler hale getirilmesi çok önemli.

Minerva iş yönetim sistemlerini tercih edilir hale getiren nedenler neler? Neden uluslararası markaların bile tercih sırasından önlerde yer alıyorsunuz?

Bunun birçok nedeni var, çünkü biz ürünlerimizi tamamıyla müşterilerin hem bugün ki ihtiyaçlarını kar- şılayabilecek hem de gelecek te doğabilecek muhtemel ihtiyaçlarını öngörerek tasarlıyoruz. Birincisi müşterile- rimiz bilgi sistemimize, dünyanın her yerinden internet bağlantısının olduğu her noktadan ulaşabilir. Donanım, lisans, bakım, destek ve uzaktan erişim maliyetlerimiz sektörümüzdeki çoğu şirkete göre çok daha uygun.

“Spesifik alanlarda şirketlere özel çözümler üretiyoruz’’

Geliştirilen genel amaçlı yazılım çözümleri farklı sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalabiliyor. Biz bu nedenle sektörel ihtiyaçları da baz alarak ürün geliştiriyoruz. Son derece parametrik temalar, kullanıcı tanımlı alanlar ile şirketler sanki sadece kendisi için hazırlanmış bir özel ürüne sahip olmuş oluyor. Ayrca proje ekibimiz şirketlere özel ihtiyaçları da sisteme entegre ederek onların kendisine tam manansıyla uygun bir çözümü sunmuş oluyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.