Bu haber kez okundu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA HIZ VERDİ

Kurucusu olduğu API Group’u dünyanın farklı ülkelerinde enerjiden tarıma, inşaattan turizme farklı sektörlerde yatırımları olan büyük bir şirketler topluluğuna dönüştüren Alper Apaydın Bulgaristan’da yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirdiği rüzgâr tribünleri yatırımlarını 2019 yılında daha da arttırmayı planlıyor.

  Dünyada sonn 20 yılda yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarının artığına vurgu yapan API Group Yönetim Kurulu Başkanı Alper Apaydın, “Her geçen gün enerji tüketimi katlanarak artıyor. Yenilenelenmez diğer bir ifadeyle tükenebilir enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalıyor olması ve bu kaynakların çevreye verdiği zararın yüksek olmasından dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi daha da artıyor. Maaliyet, verimlilik ve kısa sürede yatırımın kara dönüşebilmesi gibi avantajlar sunan Rüzgar Tribünü yatırımları da yenilenebilir enerji yatırımları içerisinde ön plana çıkıyor. Bizde API Group olarak bu alandaki yatırımlarımıza Bulgaristan başta olmak üzere farklı ülkelerde ağırlık verdik. Dedi.

Apı Group Yönetim Kurulu Başkanı Alper Apaydın sadece yaptığı yatırımlarla değil aynı zamanda genç girişimcilere örnek ve motivasyon kaynağı olan başarı öyküsüyle de konuşulan bir isim. İngiltere’de master eğitimi devam ederken bir yandan çalışma hayatına atılan Apaydın, güvenlikten bodyguardlığa birçok zorlu işte çalıştı. Janet Jacson, Angelia Jolia, David Schwimmer gibi ünlülerin bodyguardlığını yapan Alper Apaydın o dönemlerde kazandıklarıyla, dünyanın birçok ülkesinde yatırımı olan API Grup’un temellerini attı.

 Başarıya giden yolda birçok zorlukla karşılaşan ve her bir zorluğu hedefe giden yolda küçük kasisler olarak gördüğünü belirten Alper Apaydın ile sıfırdan uluslararası yatırımlara imza atan iş adamı olma serüvenini konuştuk.

Alper Bey, API Group gayrimenkul sektöründeki başarısını tarım ve enerji gibi farklı sektörlerde sürdürüyor. Farklı sektörlerde büyümek şirketinizin genel bir stratejisi midir?  

 Sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme oluşturabilmek için öz kaynaklarınızı çok verimli kullanmak durumundasınız. Gelişen teknolojiler ışığında değişen iş şartlarını, yatırım fırsatlarını iyi değerlendirmek ve sadece iyi olduğunuz alanda, yatırıma devam etme konusunda ısrarlı olmamak lazım.

Farklı sektörlerdeki yatırım fırsatlarını ve büyüme potansiyelini de değerlendirmek gerekiyor. Tüm gücünüzü sadece bir sektöre yöneltmek o sektörde yaşanabilecek bir olumsuzluk karşısında yatırımlarınızın altı üst olmasına neden olabilir. Daha Türkçesi yumurtaları farklı sepetlere koymak ve taşımak biraz daha zordur ama daha garantidir. Evet, biz gayrimenkul sektöründe Türkiye’nin en önemli markaları arasındayız, fakat gelecek vaat eden farklı sektörlere de yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu vizyonu muzunda yararını gayrimenkul sektöründe durgunluk yaşandığı dönemlerde gördük.

 

“Sadece sektör bazında değil coğrafya bazında da risklerimizi minimize ederek büyüyoruz”

API Group olarak sadece farklı sektörlerde yatırım yaparak riskleri minimize etmeye çalışmıyoruz. Biz aynı zamanda coğrafi riskler olarak da ifade edebileceğimiz ülkesel, bölgesel riskleri de minimize edebilmek adına farklı ülkelerde yatırım gerçekleştiriyoruz. Her sektörün taşıdığı dinamiklerin ve risklerin farklı olduğu gibi ülkelerinde taşıdığı potansiyel riskler de farklıdır. Tüm kaynaklarınızı ve gücünüzü sadece bir sektörde ve bir bölgede toplamak ciddi risk almanız demektir. Bundan 10 yıl önce Suriye, Irak, Libya, Mısır gibi ülkelerde tüm varlığınızla yatırım yapmış olsaydınız şu anda belki ticari hayatınızı bitirmiş olurdunuz. Bu nedenle biz şirket olarak farklı sektörlerde farklı ülkelerde yatırım yapmayı genel şirket stratejisi haline getirdik.

Enerji sektörün deki yatırımları bu stratejinizin bir sonucu olarak mı değerlendirme liyiz?

 Evet tabi ki, enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Dünya’da muazzam bir tüketim var ve yenilenemez enerji kaynakları hem tükeniyor hem de çevreye ciddi oranda zarar veriyor. Bu nedenle biz enerji sektöründe özellikle yenilenebilir enerjiye ağırlık verdik. Bulgaristan’da ilk rüzgar tribünü yatırımımızı yaptık ve şuanda kaynak aktararak bu yatırımlarımızı daha da büyütüyoruz. Bu alanda farklı ülkeler de de yatırım yapmak için araştırmalara devam ediyoruz.

Yenilenebilir enerjiden tarıma farklı sektörlerde global yatırımlara devam ediyoruz’’

API Group olarak Türkiye, Bulgaristan, Birleşik Krallık ve Montenegro(Karadağ) ‘da  tarım, inşaat, yenilenebilir enerji, turizm sektörlerinde  yatırımlarımıza devam ediyoruz. Montenegro’da  4 arazi aldık ve burada da önemli projeler hayata geçireceğiz. İlk aşamada Royal Blue Montenegro projemizi hayata geçirmeye başladık. Montenegro’da ki gayrimenkul yatırımlarımız servis apertments ve servis villas konseptinde olacak. Yatırımcılar almış olduğu mülkleri istedikleri zaman kullanacaklar, kullanmadıkları dönemlerde ise tarafımızdan verilen kiralama servisi sayesinde yüksek gelir elde edecek şekilde kiralama imkanına sahip olacaklar.

“Türkiye’nin en entegre ceviz tesislerinden birini hizmete açıyor”

 Tarım sektörünün her ne kadar şu anda Türkiye’de hak ettiği değeri görmediğini belirten API Group Yönetim Kurulu Başkanı Alper Apaydın tarım sektörüne büyük bütçeli yatırımlar yapmaya devam ediyor. Manisa’nın Akhisar, Salihli ve Kula ilçelerinde 7 milyon m2 ceviz ağcı dikili alanı oluşturan Apaydın, Türkiye’nin en entegre ceviz üretim tesisini açmak için hızını arttırdı.

 Amacının Türkiye’de ki tarımı sürdürülebilir kılacak yatırımlar konusunda öncülük etmek olduğunu belirten Alper Apaydın; “API Group olarak fidan çiftliği yatırımları da yapıyoruz. Büyüklük olarak şu anda Türkiye’nin en büyükleri arasında gösterilebilecek bir ceviz fidan çiftliğimiz var. Portekiz’de de ceviz fidan çiftliği yatırımı gerçekleştiriyoruz bunun için arazi alımlarını da gerçekleştirdik.” Dedi.

Başka yatırımlarınız var mı?

Uzun bir dönemdir İngiltere’den kafe bar konseptinde önemli bir markayı Türkiye’ye getirmek gibi bir projem vardı. Bu dönemde Kıvanç Tatlıtuğ’un eşi Başak Hanım ve onun ortağı Deniz Hanım’la tanıştık. Birlikte proje geliştirelim ve kendi markamızı yaratalım dedik. Nişantaşı’nda Room Rumours’u açtık. Çok beğenildi şimdi bu konsepti Türkiye dışında farklı ülkelere de taşımayı hedefliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.