Bu haber kez okundu.

Haliç 1453 tarihi doku içinde, eşsiz manzarası  ile büyülüyor

      Kentsel dönüşüm sürecinin Eyüp' de de hız kazanması ile birlikte ilçede aktif şekilde proje geliştiren inşaat şirketleri dönüşüm ile ilgili standartları belirleyecek  projeler  geliştiriyor. Uzun yıllardır Eyüp' de faaliyet gösteren ve yapımını gerçekleştirdiği konut ptojeleri ile yüzlerce insanı ev sahibi yapan Özkan Aksoy inşaat' da Eyüp'ün dönüşümüne projeleri ile destek veren özel sektör kuruları arasında yer alıyor. 

  Bina  yenileme şeklinde projelerin ağırlıkta olduğu Eyüp' de proje alanı büyüklüğü ve ölçeği  ile kentsel dönüşüme tam bir örnek proje olarak ortaya çıkan Haliç 1453 projesi  2000 m2 lik bir alan üzerine kuruluyor. Kentsel dönüşüm projelerinde arzu edilen sosyal donatı alanlarının tam manası ile yer aldığı Haliç 1453, istanbul' un tarihi mekanlarına yakınlığı ve güzel manzarası ile kent yaşamının tam kalbinde sakin bir yaşam sunuyor.

 2 blok da 72 konutun yer aldığı Haliç 1453 projesi özel lokasyonu ile yüksek prim potansiyeline sahip bir yatırım aracı olarak da bölgede ön plana çıkıyor. Haliç 1453 ile birlikte 20 konutluk ikinci bir projenin daha yapımını sürdürdüğünü belirten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aksoy ile kentsel dönüşüm projleri hakkında konuştuk.

 Özkan Bey, Eyüp' de inşaat sektörü ile ilgili olarak güzel projeler gerçekleştiriyorsunuz. Kısaca sizleri tanıyabilir miyiz? 

 Uzun yıllardır İstanbul Eyüp' de inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorum. Üniversite yıllarımda eğitim görürken başladığımı ticari faaliyetlerimi zaman içerisinde inşaat sektörünü de dahil ederek sürdürdüm. Bu zamana kadar yüzlerce projenin yapımını gerçekleştirdim. Kentsel dönüşüm yasasının ardından Eyüp' de dönüşüm projelerine ağırlık vermeye başladım.

Siz Eyüp' de uzun yıllardır  aktif olarak projeler geliştiren bir işadamısınız. Buradaki dönüşüm ile ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Ben Eyüp' de 4 yıl Eyüp Belediyesi encümen üyeliği yaptım ve halen de Eyüp mütahitler birliği idari işler başkan yardımcılığı görevini sürdürmekteyim. Bu nedenle Eyüp'ün sektör ile ilgili gelebileceği noktaları tahmin edebiliyorum.  E-5 ve E-6 yollarının tam ortasında yer alan Eyüp konum itibari ile İstanbul' un önemli merkez noktalarına bir kaç dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Eski ve plansız bir yerleşim yeri olmasından dolayı kentsel dönüşüm Eyüp için büyük bir fırsat.  Bu fırsat eğer mantıklı bir şekilde değerlendirilebilirse, Eyüp yeni bir silüete bürünecek ve insanlarda değerli ve deprem korkusunu yaşamadığı konutlara sahip olmuş olacaklar. Bu dönemde Eyüp' e yatırım yapanlar, konut sahibi olanlar çok kazançlı çıkmış olacak. Bugün belediye başkanımız Remzi Aydın Bey, dönüşümün tarihe dokuya zarar vermeden rantabıl bir şekilde sürdürülebilmesi için gayretli çalışmalar gerçekleştiriyor. Eğer yerel yönetim ve özel sektör kurumları iyi bir ahenk içinde birlikte çalışamalar gerçekleştirebilirse Eyüp'ün dönüşüm sürecini sancısız atlatacağını düşünüyorum.

 Haliç 1453 Eyüp' de kentsel dönüşüm ile ilgili olarak örnek gösteriliyor. Sizce nedeni nedir?

 Kentsel dönüşüm yasası, yasalaştıktan sonra uygulamanın salt bir bina yenilmesi şeklinde değil, daha büyük ölçekli ada ve parsel bazında olması gerektiği konusunda herkes hem  fikridi. Fakat istisnaları hariç tutar isek kentsel dönüşüm genel itibari ile eski binanın yıkılıp, yerine yeni bir bina yapılması şeklinde gerçekleşti. Ne kadar çok bu konu sektör içinde sesli bir şekilde konuşulsa da uygulamada istenilen noktaya genel anlamda gelinemedi. Biz Haliç 1453' de aslında yapılması ve olması gereken bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmiş oluyoruz. Yaklaşık 2000 m2 lik bir alanı kapsayan bir dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında, Haliç 1453 projemiz  yüzde 60 peyzaj alanı, sosyal alanları, akıllı ev sistemi gibi bir çok özelliğinden dolayı bölgemizde örnek dönüşüm projesi olarak gösteriliyor.

 Haliç 1453 projesini ne gibi özellikleri var?

   Projemiz 2 blok tan oluşuyor. Bir bloğumuzda 30 diğer bloğumuzda 42 olmak üzere toplam 72 konutluk  bir proje. Projemiz çok özel Haliç' in merkez noktasında yer alıyor.  Projemize farklı m2lerde 2+1 konutlar bulunuyor. Akıllı ev sisteminin olacağı projemizin yüzde 60 nı peyzaj alanı olarak düzenledik. Haliç 1453 projemizde, fitness salonu,sauna, çocuk oyun alanları da yeralıyor.

Haliç 1453,Eyüp Sahil Yoluna ,Vailand Alışveriş Merkezine,Bilgi Üniversitesine,Haliç Kongre Merkezine,Miniatürk'e Eyüp Sultan Camii'ne,Pierre Lotti'ye,Müze ve Saraylara yakın bir konumda bulunuyor.

''Eyüp'ün dönüşümüne yeni projelerimle öncülük etmek istiyorum''

  Haliç 1453 projemiz ile birlikte yapımını sürdürdüğümüz 20 konuttan oluşan bir projemiz daha var. Bunun yanında görüşmelerini sürdürdüğümüz toplamı 130 konutun üzerinde olacak bir dönüşüm projesi daha düşünüyoruz.  Eyüp'ün dönüşüm sürecinde elini taşın altına koyacak yatırımcılara ihtiyacı var. Her şeyi devletten beklememek gerek. Ben bu anlamda  genç bir işadamı olarak dönüşüm konusunda yapmam gereken sorumluluklarım olduğuna inanıyorum. Çünkü deprem gerçeği her an yanımızda. Bu nedenle maddi ve manevi tüm varlığımla, tecrübemle, teknik kadromla Eyüp'ün dönüşümüne yeni projelerimle katkı sağlamak, öncülük etmek istiyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.